Materjalidest, detailidest ja tehtud töödest.

Amigurumi heegeldamiseks sobib peaaegu igasugune lõng, välja arvatud väga pika karvaga effektlõng, mille puhul kaovad silmused täiesti karva sisse ja muudavad töötamise väga vaevarikkaks. Saab ka sellest, aga vaeva on palju-palju rohkem. Samuti ei kasutaks ma karedat villast, kaisuloom peab ikka naha vastas mõnus olema.

Akrüül on ilmselt odavaim materjal, mida kasutada võiks. Enamasti tehakse akrüülist lõnga, mis imiteerib villa, kuid võimalik on jäljendada ka muid materjale nagu puuvill või kašmiir. Akrüülil võib küll olla mõnevõrra halb maine kui "odaval" materjalil, kuid amigurumi heegeldamiseks sobib see väga hästi. Akrüül on kerge, masinpesu-kindel, pehme ja vastupidav õlidele, kemikaalidele ja päikesevalgusele. Samuti on akrüül hüpoallergeenne. Kuna akrüül ei ima vett, siis võib see staatilist elektrit tekitada. Samuti võib osa lõngu aja jooksul topiliseks muutuda.

Vill (sealhulgas lambavill, mohäär, kašmiir, alpaka, angoora) on looduslik materjal ning tehiskiududest tunduvalt hinnalisem. Villa hinnatakse peamiselt tema soojapidavuse tõttu. Mänguasjade valmistamise juures pole see aga oluline. Vill imab hästi vett, suure niiskusesisalduse tõttu ei tekita staatilist elekrit. Vill ise on hüpoallergeenne, kuid  mõned lambavillased lõngad võivad sisaldada lanoliini (villarasva), mis võib tekitada ülitundlikkust. Seetõttu võiks väikelaste mänguasjade valmistamiseks kasutada puhastatud lõngu, mille lanoliinisisaldus on viidud miinimumini. Samuti võiks eelistada pehmemaid ja peenemaid uusvillaseid lõngu. Villa segatakse tihti akrüüliga, et toota odavamaid ja vastupidavamaid lõngu.

Puuvillane lõng on sileda pinnaga vastupidav materjal, mis on naha vastas mõnus ning sobib väga hästi just väikelastele mänguasjade valmistamiseks. Talub hästi pesemist. Kuna imab hästi niiskust, ei tekita staatilist elektrit. UV-kiirgus lõhub puuvillakiude, seega ei tohiks jätta puuvillaseid esemeid päikese kätte.

Lõngad, mille koostiseks on märgitud bambus, on tehtud viskoosist, mille valmistamiseks on kasutatud bambuspuitu. Bambust töödeldakse kemikaalidega, mis eraldavad puidumassist tselluloosi, millest siis lõnga kedratakse. Tulemus on identne teistest  puiduliikidest valmistatud viskoosiga. Küll aga peetakse bambust tema kiire kasvu tõttu keskkonnasäästlikumaks tooraineks. Viskoosi valmistamiseks kasutatavad kemikaalid on materjalist kergesti väljapestavad, seetõttu on tulemus inimestele ohutu. Omadustelt sarnaneb puuvillaga.

Polüamiid ehk nailon on pehme siidine materjal, millest enamasti valmistatakse karvaseid effektlõngu või lisatakse seda muudest materjalidest lõngadele. Polüamiid on väga tugev ja vastupidav putukatele, seentele, hallitusele, kopitusele ja paljudele kemikaalidele.

Lõnga koostisest tunduvalt olulisem on kvaliteet. Ühtlaste kinnissilmuste ridade sees jäävad kõik õhemad kohad ning värvivead hästi silma. Selle tõttu kõik säästulõngad selliseks tööks ei sobigi. See tõstab küll mõnevõrra valmistöö hinda, kuid tulemus on seda igati väärt.

Täitmiseks sobib kõige paremini polüester. Suuremate osade puhul mõnusalt pehme ja elastne kerakiud, väiksemate puhul karedam vatiin. Oluline on kiudude pikkus. Mänguasjade täitmiseks tuleks kindlasti eelistada pikema kiuga täidist, mis ei tule kokkuõmblemise käigus aukudest välja. Polüester ei tekita allergiat. Kuna polüester ei ima vett, siis on see ka ebasoodsaks keskkonnaks sellistele allergeenidele nagu bakterid, seened ja tolmulestad.

Ka naturaalne lambavill on mõnus, kuid tunduvalt kallim ja mitte nii elastne kui kerakiud. Sobib paremini väiksemate mänguloomade ja pisemate detailide täitmiseks. Proovisin ka puuvillase vatiga, kuid sellega on raske saavutada ühtlast tulemust ning rohke kaisutamise ja/või pesemise käigus kipub see oma esialgset kvaliteeti kaotama.

Kes soovib aga väga looduslikku mänguasja lapsele, võiks otsustada öko-puuvilla ja täidisena puhta lambavilla kasuks.

Päris tillukestest, 4,5-7 cm pikkustest tegelastest saab teha armsaid võtmehoidjaid. Katsetamise käigus selgus, et kõige vastupidavama tulemuse saab, kui heegeldatud pael kinnitada tugevalt mänguasja pea külge, selle külge karabiinhaak, ning siis alles võtmerõngas. Karabiinhaagi kinnitusrõngas on sile ning ei lõhu heegeldatud paela. Samuti on niimoodi väga mugav võtmehoidjat võtmerõnga külge kinnitada ja sealt eemaldada.
jump2top