Ahelsilmustesse heegeldamine

Täna üks kiire ja lihtne nipp - ahela tagumisel küljel olevatesse aasadesse heegeldamine. Nii jääb alumisse serva ilus silmuste rida.

Crochet Basics: Crocheting into a base chain// Kristi Tullus (spire.ee)

Loe edasi »

Heegelnõela suuruste võrdlustabel

Meie siin kasutame heegelnõela suuruse väljendamiseks selle konksu läbimõõtu millimeetrites. Ameerikas ja Suurbritannias aga on kasutusel hoopis teistsugune skaala, mille teeb veel keerulisemkas asjaolu, et erinevate tootjate heegelnõelte suurused kipuvad pisut erinema.

Mis aga puudutab eriti väikesied heegelnõelu (ingl. k. thread või steel crochet hooks), siis tundub, et tootjad ei ole kuidagi suuruste väljendamises kokkuleppele jõudnud ning igaüks kasutab oma süsteemi. Selletõttu jätsin need ka sellest tabelist välja.

Tuntumate heegelnõelte tootjate põhjal (ADDI, Tulip, Clover, Pony) panin kokku väikese tabeli, mis aitab kindlasti leida õige suurusega heegelnõela iga töö jaoks, ükskõik millisest maailma nurgast õpetus pärit on.

Klõpsa tabelil, et näha seda suuremalt.

Crochet hook size in metric, USA and UK

Heegelsilmuse osad

Kas tekitab pisut segadust, mida ikka täpselt tähendab see, kui juhend käsib silmuse heegeldada eesmistesse või tagumistesse aasadesse või hoopis ümber silmuse samba? Siis loe edasi.

Selles postituses räägin lühidalt heegelsilmuse osadest ning erinevatest viisidest, kuidas heegelnõel läbi silmuse viia. Kuna amigurumi stiilis mänguasju heegeldatakse tavaliselt kinnissilmustega, kasutan seda näitena ka siin. Kuid samad reeglid kehtivad ka kõigi teiste silmustega heegeldades.

NB! Kõik silmused heegeldatakse nagu tavaliselt, erineb vaid see, kuidas heegelnõel läbi silmuse viiakse.

 

Heegelsilmuste osad

Kõik silmused koosnevad silmuse postist (vahel ka silmus või sammas) ning selle kohal olevatest aasadest.

 

heegelsilmuse osad

 

Läbi mõlema aasa heegeldamine

Tavaliselt heegeldatakse amigurumi stiilis mänguasju just niimoodi ning kui juhendis pole öeldud teisiti, peaks heegeldama kõik silmused ümber mõlema silmuse peal oleva aasa, viies heegelnõela nende alt läbi.

 

amigurumi heegeldamine mõlema aasa alt heegeldamine
1. Vii heegelnõel mõlema silmuse peal oleva
aasa alt läbi.

2. Niimoodi saad ühtlase kanga, mis venib
vähe ning sobib suurepäraselt amigurumi
heegeldamiseks.

 

Läbi eesmise või tagumise aasa heegeldamine

Läbi vaid eesmise või tagumise aasa heegeldades saad anda detailidele kuju, luua tekstuurese pinna või hiljem vabadesse aasadesse heegeldada. Samuti jääb niimoodi heegeldatud kangas kergem ja elastsem.

 

eesmise aasa alt heegeldamine läbi tagumise aasa heegeldamine
1. Eesmistesse aasadesse heegeldamine -
vii heegelnõel vaid töö parema külje pool
oleva aasa alt läbi.

2. Tagumistesse aasadesse heegeldamine -
vii heegelnõel töö pahema külje pool oleva
aasa alt läbi.

 

Ümber silmuse posti heegeldamine

Silmused võib heegeldada ka hoopis ümber silmuse samba (posti). Seda tehnikat kasutades saad anda kangale põneva tekstuuri või amigurumi detailidele selge kuju.

 

a) Samba tagant heegeldamine, vahel ka ümber samba tagant läbi (ingl.k. front post stitch)

 

silmuse tagant heegeldamine ümber silmuse posti heegeldamine

1. Vii heegelnõel töö sisse paremalt poolt
sammast (posti), suunaga eest taha.

2. Vii heegelnõel samba tagant läbi ning too
töö ette vasakul poolt sammast.

 

b) Samba eest heegeldamine, vahel ka ümber samba eest läbi (ingl.k. back post stitch)

 

silmuse ümber heegeldamine posti ümber heegeldamine

1. Vii heegelnõel töö sisse paremalt poolt
sammast, suunaga tagant ette.

2. Vii heegelnõel samba eest läbi ning too
uuesti välja töö taga.

Heegeldamise terminind inglise ja eesti keeles.

Kui inglise keelega suhted segased (või ka olematud), ei pea veel sugugi inglisekeelsetest õpetustest kaarega mööda käima. Siin väike tabel peamiste heegeldamise terminite ja lühenditega nii eesti kui inglise keeles. Nagu näha, erinevad terminid briti ja ameerika inglise keeles üsna kõvasti, peamiselt tekitavad segadust sama nimega silmused, mis aga erinevates mustrites hoopis erinevaid silmuseid tähistavad. Seega on alati mõistlik kõigepealt selgeks teha, kas juhend on kirjutatud kasutades Ameerika (US) või Euroopa (UK) termineid. Sulgudesse lisasin ka enim kasutatavad lühendid, enamasti on need ka õpetuses kirjas.

Klõpsa tabelil, et seda suuremana näha.

 

Lõnga jämedus - Inglisekeelsed terminid

Mina olen alati kasutanud lõnga jämeduse väljendamiseks lõnga tihedust, mida tavaliselt väljendatakse meetrites toki kohta ehk 50g, 100g või 200g kohta. Kaal aga ei anna alati head ülevaadet - materjalid on erineva tihedusega. See tähendab, et kui soovid ühe töö juures kasutada erinevaid materjale, tuleb veenduda, et lõngad ka tõepoolest ühesuguse jämedusega on.

Kõige kindlam on muidugi oma silmaga üle vaadata. Teine võimalus on vaadata lõngatootja soovitust heegelnõela või varraste suuruse kohta. Samuti võiks vaadata koetihedust, mida tavaliselt väljendatakse silmuste ja ridade arvuga 10x10 cm parempidises koes kootud detaili kohta.

Kui aga asud heegeldama või kuduma mõne inglisekeelse mustri järgi, võid sealt leida hoopis teistsuguseid termineid lõnga jämeduse kohta. Siin väike võrdlustabel, mis ehk aitab õige jämedusega lõnga leida. Suurema vaate jaoks kliki tabelil.

 

jump2top